شكار كل وحشي به دست يك محيط‌بان در دنا

 

 

يكي از محيط‌بانان منطقه حفاظت شده دنا به دليل شكار يك كل وحشي بازداشت شد. در طول چهار ماه گذشته اين دومين باري است كه مسوولان اداره محيط زيست استان كهگيلويه و بويراحمد از يك محيط‌بان در منطقه حفاظت شده دنا لاشه و گوشت كل وحشي كشف مي‌كنند.محيط‌باني كه در هفته گذشته بازداشت شد به صورت قراردادي با سازمان حفاظت از محيط زيست كار مي‌كرد و محل انجام وظيفه او منطقه ميمند بود. اين محيط‌بان متخلف كه بر اساس قوانين و وظيفه ذاتي‌اش محافظت از گونه‌هاي گياهي و جانوري موجود در اين منطقه را برعهده داشت در روزهاي گذشته اقدام به شكار يك راس كل وحشي كرده بود كه توسط ماموران حفاظت اداره محيط زيست استان كهگيلويه و بويراحمد دستگير شد، با اين حال اما ماموران اين اداره به دليل نبود صراحت قانوني و جدي براي برخوردهاي قضايي با متخلفاني از اين دست، او را آزاد كردند. پيش از اين نيز يك محيط‌بان ديگر در همين منطقه حفاظت شده، اقدام به شكار يك راس كل وحشي ديگر كرده بود كه در پي ظنين شدن ماموران حفاظت اداره محيط زيست به او و انجام تحقيقات از محل زندگي‌اش گوشت كل شكار شده در يخچال منزل مسكوني وي كشف شد، اين محيط‌بان متخلف نيز بدون سپرده شدن به دست قانون آزاد شد. اين در حالي است كه يكي از محيط‌بانان منطقه حفاظت شده دنا به‌نام اسعد تقي‌زاده به دليل انجام وظيفه و محافظت از گونه‌هاي جانوري منطقه حفاظت شده دنا بيش از سه سال است که در زندان به‌سر مي‌برد و شب و روزش را در هراس سپرده شدن به طناب ‌دار مي‌گذراند. تيراندازي تقي‌زاده در يك درگيري با تعدادي شكارچي متخلف منجر به كشته شدن فرد بي‌گناهي شد كه همراه با شكارچيان به منطقه آمده بود. با شكايت خانواده مقتول بلافاصله اسعد تقي‌زاده بازداشت و پس از سه سال حكم اعدام او توسط قوه قضاييه تاييد شد كه همين مساله واكنش رسانه‌ها و اعتراضات افراد و گروه‌هاي طرفدار محيط زيست را به همراه داشت. پيش از اين بسياري از كارشناسان محيط زيست صدور و تاييد حكم اعدام محيط‌بان دنا را موجب بروز بي‌انگيزگي و بي‌توجهي ديگر محيط‌بانان كشور نسبت به انجام وظيفه خود و مراقبت از مناطق حفاظت‌شده دانسته بودند. به نظر مي‌رسد وقوع رخدادهايي از اين دست مانند بازداشت محيط‌باناني به جرم شكار حيوانات نشانه‌هاي همين هشدار كارشناسان باشد. همچنين بسياري از كاركنان اداره محيط زيست استان بعد از حضور رييس‌جمهوري در دور چهارم سفرهاي استاني به اين استان و به دليل اتفاقات ناگوار بسيار در مناطق حفاظت شده و احتمال اعدام محيط‌بان دنا، خواستار كنار گذاشتن مديران اين اداره كل به دليل ضعف در ساختار مديريتي شده‌اند.

منبع : روزنامه شرق

 

 

 

نظرات  

 
+1 #6 دوست 29 دی 1391 ساعت 13:32
کشورمااین گونه نباید باشد :-? :-? :-? :-? :-? :-? :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :-? :-? :-? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
نقل قول
 
 
+3 #5 حمید 30 آذر 1391 ساعت 09:14
خیلی جالبه !آقایون محیط زیستی دوست دارن هر کاری میخوان بکنن بعدش هم خودشووونو پشت حفاظت از محیط زیست تبرئه کنن.!این آقایون اگه خیلی زحمت کش بودن الان جمیت حیوانات حفاظت شده انقدر کم نمیشد .فقط صورت مسئله رو بلدن پاک کنن و بگن شکار ممنوع بعد برای دوستان و آشنایان آزاد .من که نمیدونم الان شکار چهار پا چندین ساله عملا ممنوعه پس چرا با حضور این مامورین فداکار که قرار تعدادشون سه برابر هم بشه تعداد حیوانات نه تنها افزایش .بلکه کاهش پیدا کرده.!!!!
نقل قول
 
 
+1 #4 fatima 17 دی 1390 ساعت 18:59
ضابط قضایی واسه تیر اندازی حکم تیر می خواد ....ضابط نباید با اسلحه یکی دیگه شلیک کنه.....ضابط قضایی باید در صورت مورد حمله واقع شدن تیر اندازی بکنه.....پس اگر این طور باشه فردا هر ماموری می تونه به سوی مردم شلیک کنه...به حکم مامور بودن به حکم ضابط بودن....اسلحه بگیری و شلیک کنی....قانون بی قانون
اقای اسد تقی زاده...نه محل درگیری محل خدمت ایشون بود نه اسلحه ای که باهاش تیر اندازی کردند متعلق به خودش بود نه حکم تیر داشت و بد تر از همه هیچ درگیری هم صورت نگرفته بود!
استفاده از سلاح قانون خاص خودش رو داره که متاسفانه اقای تقی زاده هیچ کدوم رو رعایت نکرده!
نقل قول
 
 
+1 #3 lale 17 دی 1390 ساعت 18:58
پشت این خبر خیلی چیز ها نهفته است.
گر می تونید با راهکارهای قانونی و فرهنگ سازی جلوی شکار غیر مجاز رو بگیرید ..اما جالبی روش الان اینه که.شکار از شکارچی گرفته می شه....توسط خود کارکنان محیط زیست ظبط و به خانه ها برده می شه!! به نظر شما این روش بازدارنده است؟
مرحوم رضایی مقتول ،غير مسلح بوده و اين برادر محيط بان از روي عمد يا غير عمد و يا به هر دليل اونو هدف قرار داده..بدون اینکه اصلا درگیری صورت بگیره...من با اعدام اون مخالفم ولي لطفا پشت واژه هايي مثل حفظ محيط زيست و اعمال قانون و قايم نشيم.اين اقا بايد جوابگوي قتل يه ادم باشه.كسي به خاطر نجات جون بز ادم نميكشه
نقل قول
 
 
+3 #2 رامین خورشیدی 09 دی 1390 ساعت 11:53
مشکل از جای دیگر است به راه حل درست بیندیشیم !!!
نظر شما و راهکار پیشنهادی شما چیست ؟
نقل قول
 
 
+2 #1 رامین خورشیدی 09 دی 1390 ساعت 11:51
چه بگویم از این غم !!! :sad:
شاید در نگاه اول هر یک از بازدیدکنندگان محترم سایت بدون اندیشه کافی محیط بان رو مقصر اصلی این شکار بدانند اما شاید اگر سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با برنامه ریزی درست و انتخاب و استخدام افراد با رشته ای تحصیلی مرتبط و علاقه مندان واقعی محیط بانی و همچنین تامین حداقل مناسبی از دستمزد ها برای این قشر از شاغیل سازمان فکری می کرد ، وضعیت حال محیط زیست کشور ما اینقدر تاسف بار نبود . :-?
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

.

خواهشمند است برای استفاده از امکانات بیشتر به وبسایت جدید هیلو مراجعه نمایید


آمار بازدیدکنندگان

110امروزmod_vvisit_counter
484دیروزmod_vvisit_counter
2014این هفتهmod_vvisit_counter
3030هفته گذشتهmod_vvisit_counter
10116این ماهmod_vvisit_counter
11167ماه گذشتهmod_vvisit_counter
401342کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 5 مهمان حاضر
IP شما: 54.227.231.229
 , 
امروز: 30 مرداد 1393